Uciążliwością znaną wielu gospodarstwom są wielokrotne inseminacje spowodowane problemami z płodnością. Częstą przyczyną są torbiele jajników. Krowy z cystami to zwierzęta problematyczne. Ze względu na dłuższy okres krycia, mniejszą częstość ciąż i leczenie cyst koszty wzrastają trzykrotnie w porównaniu z „normalną” inseminacją.
Rośnie także liczba brakowań ze względu na problemy z płodnością. Sytuacja staje się krytyczna, gdy torbiele jajników rozprzestrzeniają się nie na pojedyncze zwierzęta, ale na całe stado. Cysty występują u około 10% krów mlecznych raz lub częściej w życiu. Jednak w praktyce podaje się również wartości wewnętrzne sięgające 40% obciążenia cystami w stadzie. Skąd jednak się biorą i jak można je rozpoznać?
Czym są cysty jajników u krów?
Torbiele jajników zwykle pojawiają się u krów z ujemnym bilansem energetycznym i wyglądają jak duże pęcherzyki jajnikowe. Jako „ochrona” przed kolejną ciążą wytwarzają hormony blokujące, które uniemożliwiają kolejny cykl. W ten sposób organizm krowy chroni ją przed nadmiernym zużyciem energii.
Ciąża u krowy z cystą może szybko stać się bardzo kosztowna, ponieważ może wymagać częstej inseminacji.
Przyczyna powstawania cyst
Zaopatrzenie w energię ma również kluczowe znaczenie dla jakości pęcherzyków Graafa. Brak energii oznacza, że pęcherzyki nie mogą dojrzewać optymalnie i dlatego są gorsze. Badania potwierdzają m.in., że ujemny bilans energetyczny w okresie okołoporodowym i w pierwszych dziesięciu tygodniach laktacji przekłada się na zwiększoną liczbę cyst. Podwyższone stężenie ciał ketonowych wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia cyst (tab. 1). Tworzenie się cyst oznacza samoobronę zwierzęcia przed stresem związanym z ciążą.
Oprócz ujemnego bilansu energetycznego istnieje szereg innych czynników ryzyka, które sprzyjają rozwojowi cyst.
Oprócz żywienia obejmuje to również hodowlę i genetykę (Tabela 2).
Tabela 2: Czynniki ryzyka cyst
Ostatecznie główną przyczyną cyst jest wadliwa odpowiedź hormonalna z jajnika do mózgu. Kluczowe znaczenie mają tu hormony progesteron i LH (hormon luteinizujący). Jeśli występuje brak równowagi w tych hormonach, normalna owulacja zostaje uniemożliwiona, a pęcherzyk przekształca się w cystę.
Zwierzęta cierpiące na deficyt energii często wytwarzają tylko jedną trzecią normalnej ilości LH, co może być niewystarczające dla normalnej owulacji. Zbyt wysoki poziom LH może również prowadzić do powstania cyst. Ale nie tylko LH, ale także progesteron często odgrywa kluczową rolę w tworzeniu cyst. Jednak nie wszystkie cysty są takie same.
Jakie są rodzaje cyst u krów?
Torbiele jajników zwykle dzieli się na dwa typy:
- Torbiele pęcherzykowe
- Torbiele luteinowe
Torbiele pęcherzykowe to cienkościenne, duże formacje na jajnikach. Powstają z pęcherzyków jajnikowych, które nie pękają i nie cofają się. W tego typu torbielach poziom progesteronu w mleku i krwi jest niski. Wiele chorych krów wykazuje objawy rui, a ich wargi sromowe są powiększone, z pochwy często wypływa mętna wydzielina. Na jajnikach często występuje wiele cyst pęcherzykowych, które mogą być bardzo duże. Torbiele luteinowe są grubościenne i występują tylko jako pojedyncza struktura na jajniku. Powstają, gdy ciałko żółte nie ulega regresji. Stężenie progesteronu jest wysokie we krwi lub mleku takich krów. Krowy nie wykazują żadnych objawów rui.
Poprawa zaopatrzenia w energię
Dla dobrej płodności kluczowe jest optymalne zaopatrzenie krów w energię, pierwiastki śladowe i witaminy przed wycieleniem, ponieważ pęcherzyk potrzebuje 60 dni na rozwój. Słabe zaopatrzenie w składniki odżywcze przed wycieleniem jest szkodliwe dla nowo dojrzewających pęcherzyków. Dojrzewanie pęcherzyków wymaga dużej zawartości glukozy i wystarczającej ilości fosforu, który jest nośnikiem energii.
Dlatego ważne jest, aby w okresie okołoporodowym deficyt energii był jak najmniejszy. W tym okresie zwierzęta mają tendencję do wykorzystywania własnej tkanki tłuszczowej. Ta utrata tłuszczu prowadzi do powstawania ciał ketonowych, a ostatecznie do ketozy i, w najgorszym przypadku, stłuszczenia wątroby. Uszkodzona wątroba nie jest już w stanie dostarczać wystarczającej ilości cukru, a także wpływa na pojawianie się cyst w kolejnych laktacjach.
Korzystanie z DairyPilot wspiera zwierzęta w tym delikatnym okresie. Zapewnia lepsze wykorzystanie energii zwierzęcia, zmniejsza ryzyko ketozy, a co za tym idzie prawdopodobieństwo powstania cyst oraz zapewnia lepszy metabolizm wątroby przez wiele laktacji. Zmniejsza to koszty weterynaryjne, zwiększa płodność i wydajność w ciągu całego życia oraz zmniejsza straty spowodowane problemami z płodnością.
Zapobieganie torbielom jajników
Należy zadbać o to, aby inwentarz był regularnie sprawdzany pod kątem stanu zdrowia. Należy stosować wszelkie środki ostrożności przeciwko chorobom związanym z ketozą. W przypadku wystąpienia ketozy należy działać szybko.
Dzięki JOSERA DairySafe oferuje innowacyjne rozwiązanie zapobiegające ketozie!
Należy także zwrócić uwagę na maksymalizację spożycia paszy, nie tylko u stad narażonych na ryzyko wystąpienia torbieli jajników.