Do podstawowych zadań każdego hodowcy należy zapewnienie optymalnych warunków utrzymania zwierząt. Nie ma wątpliwości, że dobrostan zwierząt przekłada się na ich cechy użytkowe i funkcjonalne. Zaniedbanie któregoś obszaru utrzymania zwierząt odbija się bowiem na innych aspektach hodowli. Główna zasada dobrostanu zwierząt brzmi: „Zwierzę jest wolne od głodu, pragnienia i niedożywienia, ponieważ ma stały dostęp do wody pitnej i odpowiedniego pokarmu”. Chcemy skupić się jednak nie na skrajnych zaniedbaniach, ale precyzji w dbaniu o dobrostan żywieniowy. Dlatego przez najbliższe miesiące będziemy przybliżać ten ważny obszar chowu i hodowli zwierząt.

czym jest dobrostan zywieniowy

Dobre praktyki wyjdą nam na dobre

Mówiąc o dobrostanie żywieniowym bydła, nie mamy na myśli tylko zapewnienia dobrej jakości paszy, prawidłowo zbilansowanej dawki pokarmowej czy stałego dostępu do czystej i świeżej wody. Chodzi również o higienę żywienia, swobodny dostęp do stołu paszowego, branie przy tym pod uwagę zachowania krów w stadzie (hierarchia w stadzie) itd. Ponadto taki zabieg jak zapewnienie krowom komfortowych warunków do leżenia jest jednoznaczny chociażby z dbaniem o stabilny żwacz. W końcu bydło przeżuwa głównie w trakcie odpoczynku, który odbywa się w pozycji leżącej. Co za tym idzie – to profilaktyka chorób metabolicznych.

Dobrostan żywieniowy już od narodzin cielęcia

A nawet wcześniej! Racjonalne żywienie krów w okresie okołoporodowym, tj. odpowiednie względem stanu fizjologicznego i kondycji, oddziałuje bowiem na zdrowie cielęcia. W okresie przedporodowym dochodzi do produkcji siary, a to jej jakość ma przecież wpływ na późniejszy poziom biernej odporności przeciwzakaźnej młodego zwierzęcia. Jednym słowem wszystko jest ze sobą powiązane ‒ właściwy dobrostan żywieniowy krowy matki oddziałuje na poziom dobrostanu żywieniowego cielęcia. Dbając o prawidłowo rozwijający się płód i żywienie cielęcia w pierwszych chwilach po wycieleniu, działamy w kierunku zmniejszenia śmiertelności przychówku.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jeśli od samego początku zwracamy uwagę na dobrostan żywieniowy cieląt, ograniczamy dolegliwości pojawiające się w okresie odchowu, takie jak biegunki czy choroby układu oddechowego. Każda jednostka chorobowa pojawiająca się u cielęcia może przecież rzutować na jego prawidłowy rozwój. To z kolei wpływa na zdolności reprodukcyjne, zdrowie i wydajność dojrzałych zwierząt. Pamiętajmy przy tym, że po odsadzeniu cieląt dbanie o dobrostan żywieniowy się nie kończy. Prawdą jest w końcu slogan, że zdrowa krowa to więcej dobrego mleka.

Josera. Dobre historie.

Zachęcamy do zapoznawania się z treściami, które pojawiać się będą w nadchodzących miesiącach na naszym kanale Facebook. Oprócz garści praktycznych informacji przygotowaliśmy też szereg nowości produktowych. Naszą wycieczkę po dobrostanie rozpoczynamy od narodzin cielęcia… a raczej już od życia prenatalnego! Jesteśmy przekonani, że działając kompleksowo razem sprostamy wyzwaniu jakie niesie za sobą zapewnienie zwierzętom najlepszych warunków dobrostanu.


Kontakt z firmą Josera

Potrzebujesz szczegółowych informacji? Im dokładniej określisz co Cię interesuje, tym szybciej będziemy mogli Ci pomóc. Napisz do nas!

 
 
Infolinia czynna od godz. 7:00-16:00
+48 61 44 44 730