Wydajność mleczna a dochody gospodarstwa.
Wyższa wydajność mleczna bezpośrednio przekłada się na zwiększenie dochodów gospodarstwa oraz jego rentowność i rozwój. Dla hodowcy oznacza to możliwość inwestowania w nowoczesne technologie, lepsze warunki dla zwierząt i rozwój gospodarstwa. Sprawne zarządzanie jest zasadniczym czynnikiem sukcesu gospodarstwa mlecznego.
Aby odpowiednio dopasować dawki żywieniowe do potrzeb stada, skorzystaj z doradztwa żywieniowego firmy dostarczającej mieszanki mineralne. Przykładowo doradcy z firmy Josera dopasują i zbilansują dawki pokarmowe do potrzeb stada oraz pomogą osiągnąć lepsze wykorzystanie paszy lub pobranie paszy przez zwierzęta. W ramach współpracy specjalista żywieniowy pomoże Ci także odkryć przyczyny spadku wydajności i problemów zdrowotnych krów.
A zatem, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania produkcją mleka.
Po trzecie, dbaj o jakość żywienia krów.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, żywienie odgrywa kluczową rolę w produkcji mlecznej krów, szczególnie w przypadku wysokoprodukcyjnych stad, które są narażone na liczne czynniki stresogenne. Wysoka wydajność mleczna wymaga odpowiedniego zarządzania dietą, aby zapewnić zwierzętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz minimalizować wpływ negatywnych czynników środowiskowych i fizjologicznych.
Zwiększenie wydajności mleka często idzie w parze z poprawą wskaźników reprodukcyjnych i zdrowotnych krów. Zdrowe krowy, które są dobrze odżywione i odpowiednio zarządzane, mają lepsze wskaźniki rozrodu i rzadziej zapadają na choroby. To oznacza mniejsze koszty weterynaryjne i większą efektywność reprodukcyjną, co przekłada się na większą stabilność i zyskowność gospodarstwa.
Po czwarte, minimalizuj negatywne czynniki wpływające na produkcję.
Krowy mleczne narażone są na wiele czynników stresogennych, takich jak:
- Środowisko: Wysoka temperatura i wilgotność powietrza mogą prowadzić do stresu cieplnego, który negatywnie wpływa na produkcję mleka.
- Intensywne żywienie: Intensywne żywienie, niezbędne do utrzymania wysokiej wydajności, może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak kwasica żwacza.
- Stres socjalny: Presja związana z hierarchią w stadzie może wpływać na zachowanie i zdrowie krów.
- Drobnoustroje: Ekspozycja na patogeny może prowadzić do infekcji i stanów zapalnych.
Stres oksydacyjny i jego wpływ na produkcję mleka.
Wysoka intensywność procesów przemiany materii u krów mlecznych prowadzi do powstawania dużej ilości wolnych rodników w komórkach, co może skutkować stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny powoduje:
- Podatność na procesy zapalne: Zwiększone ryzyko wystąpienia podklinicznych i klinicznych stanów zapalnych.
- Wydatki energii i białka: Procesy zapalne wymagają znacznych nakładów energii i białka, co zmniejsza ich dostępność dla produkcji mleka.
Na rynku paszowym istnieją produkty, które ograniczają te negatywne czynnik, np.DairyPilot, z firmy Josera.
DairyPilot® wspiera zdrowotność i wydajność krów.
Stosowanie DairyPilot® może znacząco poprawić zdrowotność i wydajność krów mlecznych. DairyPilot® to specjalistyczna mieszanka uzupełniająca zawierająca FlavoVital® – wieloskładnikowe źródło aktywnych polifenoli opracowane przez Joserę.
Korzyści zastosowania DairyPilot®:
- Redukcja wolnych rodników: Silne właściwości antyoksydacyjne FlavoVital® przyczyniają się do zmniejszenia liczby wolnych rodników w organizmie, ograniczając występowanie procesów zapalnych.
- Zdrowy żwacz: Zawarte w DairyPilot® żywe kultury drożdży i witaminy z grupy B stabilizują mikroflorę żwacza i poprawiają wykorzystanie paszy.
- Stabilizacja przemiany materii: Ograniczenie stresu oksydacyjnego i eliminacja wolnych rodników stabilizują procesy przemiany materii, co przekłada się na lepszą wydajność mleczną.
- Ograniczenie stanów zapalnych: Mniej stanów zapalnych lub redukcja ich negatywnych skutków dla organizmu.
Co więcej, ten specjalistyczny produkt jest wolny od GMO i może być stosowany nie tylko dla krów mlecznych, lecz także cieląt oraz opasów!
Więcej o produkcie znajdziesz tutaj:
Podsumowanie
Zwiększenie wydajności mleka u krów mlecznych jest kluczem do większych zysków z gospodarstwa. Wyższa produkcja mleka prowadzi do większych przychodów, efektywniejszego wykorzystania zasobów oraz większej konkurencyjności na rynku. Stosowanie specjalistycznych dodatków paszowych, takich jak DairyPilot®, może przyczynić się do lepszych wyników gospodarstwa, dzięki większej wydajności i jakości mleka.
Możesz być także zainteresowany:
7 kroków do lepszej produkcji mlecznej!
Jak dobrze zaplanować bazę paszową w gospodarstwie?
Hodowcy wysokowydajnych stad bydła mlecznego w szczególności muszą sprostać wymaganiom dostarczenia odpowiedniej ilości jak najlepszych jakościowo pasz objętościowych.
Karmienie cieląt mlekiem?
W okresie zasuszenia i laktacji krowy mleczne są często leczone antybiotykami. Penicylinę stosuję się zwykle w połączeniu z aminoglikozydami i cefalosporynami.