Wydajność mleczna a dochody gospodarstwa.

Wyższa wydajność mleczna bezpośrednio przekłada się na zwiększenie dochodów gospodarstwa oraz jego rentowność i rozwój. Dla hodowcy oznacza to możliwość inwestowania w nowoczesne technologie, lepsze warunki dla zwierząt i rozwój gospodarstwa. Sprawne zarządzanie jest zasadniczym czynnikiem sukcesu gospodarstwa mlecznego.

Rola żywienia w jakości mleka.

Właściwy skład mleka zależy przede wszystkim od prawidłowo zbilansowanych dawek pokarmowych z uwzględnieniem produkcji oraz zapotrzebowania krowy. Na spadek wydajności mlecznej wpływ ma zarówno niedobór jak i nadmiar energii i białka w dawce. Nadmiar białka powyżej 20% powoduje spadek wydajności mlecznej oraz przyczynia się do obniżenia wykorzystania energii. Żywienie wywiera bardzo wyraźny wpływ na zawartość tłuszczu w mleku a różnice mogą sięgać nawet 3 jednostek procentowych. O zawartości tłuszczu w mleku decyduje udział pasz objętościowych w dawce. Im większy ich udział w dawce, tym wyższa zawartość w mleku. O zawartości białka w mleku decyduje natomiast odpowiednia ilość energii w paszy. Energia ta niezbędna jest do rozwoju mikroflory żwacza, która dzięki niej wytwarza białko bakteryjne. Białko to następnie służy do budowy białka mleka.

 

Aby odpowiednio dopasować dawki żywieniowe do potrzeb stada, skorzystaj z doradztwa żywieniowego firmy dostarczającej mieszanki mineralne. Przykładowo doradcy z firmy Josera dopasują i zbilansują dawki pokarmowe do potrzeb stada oraz pomogą osiągnąć lepsze wykorzystanie paszy lub pobranie paszy przez zwierzęta. W ramach współpracy specjalista żywieniowy pomoże Ci także odkryć przyczyny spadku wydajności i problemów zdrowotnych krów.

A zatem, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania produkcją mleka.

 

Po pierwsze, kontroluj koszty produkcji mleka.

Bez znajomości kosztów produkcji trudno jest ocenić inwestycję w stado. Patrzenie jedynie na comiesięczne wpływy na konto potrafi być bardzo złudne, gdyż duży udział w produkcji mleka mają koszty pośrednie. Największy udział w kosztach mają pasze, dlatego dobieraj je tak, aby wpływały pozytywnie na zdrowie i efektywność zwierząt. Na drugą połowę kosztów składa się wiele innych elementów, jak np. koszty pracy, nawozów, amortyzacja maszyn i budynków, raty kredytów, ubezpieczenia, chemia przeznaczona na higienę czy ocena użytkowości mlecznej.

Prowadzenie analizy kosztów pokaże Ci także jak ważna jest np. liczebność stada, czy też jego zdrowotność.

 

Po drugie, zadbaj o dobrostan zwierząt.

Wyższa wydajność mleczna wymaga precyzyjnego zarządzania stadem. Musisz dbać o odpowiednie warunki bytowe dla krów, ich zdrowie oraz regularne badania weterynaryjne. Jednym z czynników wpływających na dobrostan zwierząt jest wyposażenie budynków inwentarskich.  Odpowiednio skonstruowane i utrzymane stanowiska legowiskowe, miejsce składowania pobierania paszy, hala udojowa, stół paszowy- to wszystko wpływa na dobrostan krowy. Oczywiście w kwestii bydła mlecznego nie zapominaj o odpowiednim systemie doju oraz technologii pozyskiwania i przechowywania mleka.

Nowoczesne technologie, takie jak systemy do monitorowania zdrowia i aktywności krów, mogą pomóc w optymalizacji zarządzania stadem i poprawie wydajności mlecznej.

 

 

Po trzecie, dbaj o jakość żywienia krów.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, żywienie odgrywa kluczową rolę w produkcji mlecznej krów, szczególnie w przypadku wysokoprodukcyjnych stad, które są narażone na liczne czynniki stresogenne. Wysoka wydajność mleczna wymaga odpowiedniego zarządzania dietą, aby zapewnić zwierzętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz minimalizować wpływ negatywnych czynników środowiskowych i fizjologicznych.

Zwiększenie wydajności mleka często idzie w parze z poprawą wskaźników reprodukcyjnych i zdrowotnych krów. Zdrowe krowy, które są dobrze odżywione i odpowiednio zarządzane, mają lepsze wskaźniki rozrodu i rzadziej zapadają na choroby. To oznacza mniejsze koszty weterynaryjne i większą efektywność reprodukcyjną, co przekłada się na większą stabilność i zyskowność gospodarstwa.

 

Po czwarte, minimalizuj negatywne czynniki wpływające na produkcję.

Krowy mleczne narażone są na wiele czynników stresogennych, takich jak:

  • Środowisko: Wysoka temperatura i wilgotność powietrza mogą prowadzić do stresu cieplnego, który negatywnie wpływa na produkcję mleka.
  • Intensywne żywienie: Intensywne żywienie, niezbędne do utrzymania wysokiej wydajności, może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak kwasica żwacza.
  • Stres socjalny: Presja związana z hierarchią w stadzie może wpływać na zachowanie i zdrowie krów.
  • Drobnoustroje: Ekspozycja na patogeny może prowadzić do infekcji i stanów zapalnych.

 

Stres oksydacyjny i jego wpływ na produkcję mleka.

Wysoka intensywność procesów przemiany materii u krów mlecznych prowadzi do powstawania dużej ilości wolnych rodników w komórkach, co może skutkować stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny powoduje:

  • Podatność na procesy zapalne: Zwiększone ryzyko wystąpienia podklinicznych i klinicznych stanów zapalnych.
  • Wydatki energii i białka: Procesy zapalne wymagają znacznych nakładów energii i białka, co zmniejsza ich dostępność dla produkcji mleka.

Na rynku paszowym istnieją produkty, które ograniczają te negatywne czynnik, np.DairyPilot, z firmy Josera.

DairyPilot® wspiera zdrowotność i wydajność krów.

Stosowanie DairyPilot® może znacząco poprawić zdrowotność i wydajność krów mlecznych. DairyPilot® to specjalistyczna mieszanka uzupełniająca zawierająca FlavoVital® – wieloskładnikowe źródło aktywnych polifenoli opracowane przez Joserę.

 

Korzyści zastosowania DairyPilot®:

  • Redukcja wolnych rodników: Silne właściwości antyoksydacyjne FlavoVital® przyczyniają się do zmniejszenia liczby wolnych rodników w organizmie, ograniczając występowanie procesów zapalnych.
  • Zdrowy żwacz: Zawarte w DairyPilot® żywe kultury drożdży i witaminy z grupy B stabilizują mikroflorę żwacza i poprawiają wykorzystanie paszy.
  • Stabilizacja przemiany materii: Ograniczenie stresu oksydacyjnego i eliminacja wolnych rodników stabilizują procesy przemiany materii, co przekłada się na lepszą wydajność mleczną.
  • Ograniczenie stanów zapalnych: Mniej stanów zapalnych lub redukcja ich negatywnych skutków dla organizmu.

Co więcej, ten specjalistyczny produkt jest wolny od GMO i może być stosowany nie tylko dla krów mlecznych, lecz także cieląt oraz opasów!

Więcej o produkcie znajdziesz tutaj:

 

Podsumowanie

Zwiększenie wydajności mleka u krów mlecznych jest kluczem do większych zysków z gospodarstwa. Wyższa produkcja mleka prowadzi do większych przychodów, efektywniejszego wykorzystania zasobów oraz większej konkurencyjności na rynku. Stosowanie specjalistycznych dodatków paszowych, takich jak DairyPilot®, może przyczynić się do lepszych wyników gospodarstwa, dzięki większej wydajności i jakości mleka.

Szukałem innego tematuWcale nie pomocneMniej pomocneRaczej pomocneBardzo pomocne (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...

Możesz być także zainteresowany:

 7 kroków do lepszej produkcji mlecznej!

Jak dobrze zaplanować bazę paszową w gospodarstwie?

Hodowcy wysokowydajnych stad bydła mlecznego w szczególności muszą sprostać wymaganiom dostarczenia odpowiedniej ilości jak najlepszych jakościowo pasz objętościowych.

Karmienie cieląt mlekiem?

W okresie zasuszenia i laktacji krowy mleczne są często leczone antybiotykami. Penicylinę stosuję się zwykle w połączeniu z aminoglikozydami i cefalosporynami.


Kontakt z firmą Josera

Potrzebujesz szczegółowych informacji? Im dokładniej określisz co Cię interesuje, tym szybciej będziemy mogli Ci pomóc. Napisz do nas!

 
 
Infolinia czynna od godz. 7:00-16:00
+48 61 44 44 730