Cielę musi przekształcić się ze zwierzęcia monogastrycznego w przeżuwacza. Wymaga to odpowiedniej paszy treściwej o odpowiedniej zawartości białka surowego, energii i przede wszystkim skrobi.

Na rozwój początkowo niefunkcjonalnego żwacza i aktywność mikrobiologiczną flory żwacza znaczący wpływ ma spożycie paszy stałej. Należy zadbać o odpowiedni stosunek paszy objętościowej i treściwej. Efekt strukturalny paszy objętościowej promuje aktywność motoryczną żwacza i stymuluje zwiększenie jego objętości. Z drugiej strony składniki koncentratu zawierające skrobię wpływają na żwacz poprzez rozpoczęcie produkcji kwasu propionowego i masłowego. W praktyce stosuje się różne metody żywienia, które nie zawsze spełniają wymagania młodego cielęcia. Oprócz oddzielnego podawania paszy objętościowej i treściwej, w praktyce często stosuje się dawki przeznaczone dla krów mlecznych. Pierwsza metoda zwykle nie zapewnia wystarczającego spożycia paszy objętościowej, podczas gdy dawki nie są dostosowane do potrzeb cieląt.

Aby stworzyć jak najlepsze warunki dla dobrego rozwoju cieląt we wczesnej fazie odchowu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skarmianie cieląt suchym TMR. Suchy TMR spełnia bowiem wymagania Ustawy o Dobrostanie Zwierząt i Rozporządzenie w sprawie hodowli. Oznacza to, że cielę bezpiecznie otrzymuje paszę strukturalną już od 8 dnia życia.

Czym jest suchy TMR dla cieląt?

Suchy TMR dla cieląt to całkowita mieszanka paszowa dla cieląt, składająca się z sieczki z siana lub słomy oraz składników paszy treściwej i mineralnej. Suchy TMR dla cieląt jest optymalnie dostosowany do potrzeb młodych cieląt i może być podawany jako jedyna pasza stała już od pierwszego tygodnia życia.

Korzyści fizjologiczne dla cieląt:

Optymalne dopasowanie składników odżywczych: suchy TMR dla cieląt jest dostosowany do zapotrzebowania cieląt na wczesnym etapie hodowli, zapewniając odpowiednią ilość energii, białka, minerałów i witamin.

Kontrolowane spożycie paszy treściwej – brak selekcji: Krótkie włókna paszy  zapobiegają selekcji na stole paszowym, co zwiększa aktywność przeżuwania, a jednocześnie zmniejsza ryzyko wczesnej kwasicy żwacza.

Wczesny rozwój żwacza: pasza objętościowa stymuluje wzrost żwacza i jego motorykę, natomiast skrobiowa pasza treściwa dostarcza kwasów tłuszczowych, które wspierają rozwój brodawek żwaczowych.

Zmniejszone ryzyko zaburzeń trawienia: Wprowadzenie suchego TMR minimalizuje ryzyko zaburzeń trawienia, które mogą wystąpić przy stosowaniu nieodpowiedniej kiszonki

Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego przebiegu fermentacji suchego TMR w żwaczu, konieczny jest stały dostęp do świeżej wody.

Korzyści w zakresie organizacji pracy:

  • Uproszczone karmienie: Prosta procedura podawania suchego TMR dla cieląt umożliwia stosowanie karmienia ad libitum, które może być łatwo podawane przez każdą osobę, nawet w sytuacjach zastępczych.
  • Łatwe przechowywanie: Dzięki wysokiej zawartości suchej masy mieszankę TMR można produkować na zapas, a przy suchej przechowywalności zachowuje ona trwałość od 8 do 12 tygodni.
  • Wysoka higiena paszy: Codzienne czyszczenie stołu paszowego jest łatwiejsze przy suchym TMR dla cieląt.

Korzyści ekonomiczne zastosowania TMR dla cieląt

Gotowy TMR dla cieląt można kupić na rynku. Są one jednak stosunkowo drogie w porównaniu z własną mieszanką. Samodzielnie wymieszany TMR dla cieląt jest oparty na własnym ziarnie i jest optymalnie uzupełniany koncentratem JOSERA LinoVit.

  • Niższe koszty poprzez skrócenie okresu karmienia mlekiem
  • Ekonomiczna pasza
  • Oszczędność czasu pracy

Korzyści z zastosowania suchego TMR w skrócie:

  • Proste przygotowanie dzięki niewielkiej liczbie kroków przygotowania
  • Wykorzystanie dostępnych urządzeń
  • Wysokie bezpieczeństwo procesu
  • Możliwość stosowania pojedynczych składników paszy
  • Długa trwałość przy składowaniu
  • Stosowanie od 1. tygodnia życia cieląt

Samodzielne przygotowanie suchego TMR dla cieląt:

Kroki przygotowania suchego TMR dla cieląt
Mieszanie składników suchego TMR dla cieląt odbywa się w wozie paszowym. Ważne jest usunięcie resztek paszy (kiszonki) przed rozpoczęciem mieszania i zachowanie właściwej kolejności.

  • Krok 1: Najpierw do wozu paszowego wprowadza się paszę objętościową (siano, słoma, lucerna). Miesza się ją, aż do osiągnięcia długości włókien 2–3 cm, aby ograniczyć selekcję. Zalecana jest pasza objętościowa wysokiej jakości, a także możliwość zakupu odpylonej sieczki słomy.
  • Krok 2: Następnie stopniowo dodaje się melasę lub glicerynę i miesza do momentu, aż nie będą występować wilgotne grudki. W niskich temperaturach zaleca się wcześniejsze podgrzanie melasy dla lepszego rozprowadzenia.
  • Krok 3: Na końcu dodaje się JOSERA LinoVit, paszę treściwą (jęczmień, kukurydza) oraz, w razie potrzeby, paszę mineralną. Całość miesza się na niskich obrotach przez około 10–15 minut, aby uzyskać jednolity TMR dla cieląt.

Produkty JOSERA do przygotowania suchego TMR dla cieląt
Do produkcji suchego TMR dla cieląt zaleca się JOSERA LinoVit lub JOSERA Kälberprofi.

JOSERA LinoVit to idealny dodatek paszowy zawierający wysokiej jakości białko, witaminy, minerały i substancje prozdrowotne. Przy zawartości 30% JOSERA LinoVit w mieszance nie są potrzebne dodatkowe uzupełnienia mineralne i białkowe.

JOSERA Kälberprofi to pasza mineralna dostosowana do wysokich wymagań cieląt do 250 kg wagi. Stężenie Ca i P oraz dostarczanie pierwiastków śladowych i witamin zapewnia ukierunkowane na potrzeby zaopatrzenie w minerały i składniki aktywne oraz wzmacnia odporność cieląt. Dodatek żywych drożdży wspomaga dobry rozwój żwacza i tworzenie mikroflory.

Stosowanie JOSERA Kälberprofi w suchym TMR dla cieląt ma sens, jeśli niezbędne składniki, takie jak pasza białkowa, są już dostępne w gospodarstwie lub jeśli stosowane są niższe proporcje JOSERA LinoVit.

Żywienie cieląt suchym TMR

Suchy TMR dla cieląt może być podawany cielętom od 1. tygodnia życia jako jedyna pasza stała. Zaleca się stosowanie go przez cały okres karmienia. Nawet po odsadzeniu cieląt TMR powinien być nadal podawany przez kilka dni, aby zminimalizować stres związany z przejściem i uniknąć deficytu energii. Przy przechodzeniu na dawkę dla młodego bydła zaleca się początkowe mieszanie TMR dla cieląt z dawką dla młodego bydła.

Szukałem innego tematuWcale nie pomocneMniej pomocneRaczej pomocneBardzo pomocne (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

Możesz być także zainteresowany:

Karmienie cieląt mlekiem?

W okresie zasuszenia i laktacji krowy mleczne są często leczone antybiotykami. Penicylinę stosuję się zwykle w połączeniu z aminoglikozydami i cefalosporynami.

Żywienie cieląt zimą

Zimna pogoda, śnieg i mróz mogą być obciążeniem dla organizmu cielęcia. Utrzymanie cieląt w zimie jest znacznie bardziej wymagające niż w pozostałej części roku.


Kontakt z firmą Josera

Potrzebujesz szczegółowych informacji? Im dokładniej określisz co Cię interesuje, tym szybciej będziemy mogli Ci pomóc. Napisz do nas!

 
 
Infolinia czynna od godz. 7:00-16:00
+48 61 44 44 730